Jaka forma działalności – spółka czy oddział?
Rozpoczynając swoją własną działalność, na pewno staniemy przed szeregiem dylematów i decyzji do podjęcia. Nie jest więc łatwo zacząć, natomiast jeżeli będziemy odpowiednio przygotowani to powinno nam się udać. Dużą pomocą przy okazji wypełnieniu mnóstwa formalności mogą okazać się chociażby księgowi, którzy będą służyć radą także w wielu innych kwestiach. Wśród takich dylematów mamy na przykład kwestię tego, czy na jaką formę działalności się zdecydować? Bardzo często wybieramy między spółką a oddziałem – warto jednak wiedzieć, czym tak właściwie różnią się między sobą te formy działalności.
Jedną z podstawowych i najważniejszych różnic między spółką a oddziałem jest oczywiście forma prawna. W tym przypadku to bowiem oddział nie posiada ani zdolności prawnej, ani nawet zdolności do czynności prawnych – jako oddział działa tylko i wyłącznie w ramach głównej działalności gospodarczej, tyle tylko że jest samodzielną i wyodrębnioną jednostką operująca poza siedzibą głównego przedsiębiorstwa.
Najważniejsze różnice między spółką a oddziałem
Prócz różnic w formie prawnej, bardzo ważne w przypadku spółki i oddziału jest również pamiętać o tym, że różni się jeszcze chociażby termin, w jakim można rozpocząć działalność gospodarczą. I tak, spółka może zacząć swoją działalność w zasadzie zaraz po tym, kiedy zawrze umowę spółki – nie musi czekać na zarejestrowanie w KRS.
Jeżeli natomiast chodzi o oddział to tutaj działalność można rozpocząć dopiero po tym, gdy zostaniemy wpisani do rejestru. Co ciekawe, bardzo istotne różnice występują również w nazwie – chodzi tutaj przede wszystkim o to, że nazwa oddziału musi być w jakiś sposób tożsama z nazwą głównego przedsiębiorstwa. Jest tak dlatego, że choć oddział to pewna wyodrębniona i samodzielnie działająca część firmy to jednak jest właśnie częścią, a w związku z tym nazwa oddziału musi pozostać bliska do nazwy przedsiębiorstwa. W przeciwnym razie mogłoby dojść do wielu niejasnych sytuacji, dlatego też zdecydowano się na wprowadzenie takich, a nie innych przepisów.