elzbietaachinger Postęp

Wiedzę można zdobywać na różne sposoby

Dla wielu ludzi, zdobywanie wiedzy wiąże się z długim siedzeniem nad książkami i wkłuwaniem na pamięć określonych regułek. Niestety, bardzo często właśnie tak wygląda zdobywanie wiedzy w szkole. Ale prawda jest taka, że uczyć możemy się na wiele różnych sposób, a to oznacza, że warto znaleźć taki, który najbardziej będzie odpowiadał nam samym. Wówczas może się okazać, że nie tylko nauka będzie szła nam szybciej, ale to czego się dowiemy pozostanie w naszej głowie na dłużej i będziemy mogli z tego bardzo często korzystać, przywołując niezbędne informacje w bardzo prosty sposób.

Jaki mamy styl nauki?

Przede wszystkim jeśli chcemy zdobywać wiedzę, musimy się dowiedzieć, jaki jest nasz styl nauki. Czy musimy się uczyć w ciszy, powtarzając całe regułki? A może najlepiej nam się uczy, kiedy coś gra w tle? Czy jesteśmy wzrokowcami i zapamiętujemy to co sami przeczytaliśmy? A może wolimy to usłyszeć, dlatego najlepiej nagrywać sobie te rzeczy, których chcemy się nauczyć? Są ludzie, którzy w kółko czytają określony tekst, aż go nie zapamiętają, inni starają się go zrozumieć na zasadzie skojarzeń, a jeszcze inni rysują mapki składające się z pojedynczych, połączonych ze sobą słów. Im szybciej odkryjemy, jaki styl nauki najbardziej nam odpowiada, w jaki sposób najłatwiej zdobywamy wiedzę, tym będzie lepiej. Wówczas nie tylko nauka będzie zajmowała nam mniej czasu, a zdobyta wiedza będzie z nami zostawała na dłużej.

Ale także będziemy czerpali z niej więcej przyjemności. Jednak pamiętajmy, że nauka z książek, to nie wszystko co możemy wybrać. Jest jeszcze parę innych sposobów na to, aby poszerzać swoją wiedzę i może się okazać, że któryś z nich będzie dla nas znacznie lepszy.

Jakie propozycje?

Możemy zdobywać wiedzę poprzez różnego rodzaju gry edukacyjne.

Wówczas będziemy mogli siedzieć przed komputerem, wykonywać odpowiednie zadania, a jednocześnie zdobywać wiedzę na dany temat. Jeśli coś zrobimy źle, pojawią się odpowiednie tłumaczenia. Taki sposób zdobywania wiedzy może się okazać świetny dla dzieci, kiedy podczas gry będą musiały liczyć albo wpisywać odpowiednie litery, żeby móc przejść na kolejny poziom. Może się okazać, że taka forma zdobywania wiedzy będzie atrakcyjniejsza i łatwiej będzie zapamiętać to, czego trzeba się nauczyć.

Wiedzę możemy zdobywać również w muzeach. Powstaje ich coraz więcej w formie interaktywnej, a więc nie tylko będziemy mogli oglądać poszczególne eksponaty, ale również będziemy mogli o nich słuchać, będą pojawiały się ciekawe grafiki, czasami będziemy mogli ich dotknąć. Może się okazać, że zdobywanie wiedzy w ten sposób również będzie dla nas znacznie przyjemniejsze. Co więcej warto też wiedzieć, że muzea pokazują nie tylko to co było kiedyś, ale pojawia się coraz więcej takich miejsc, które poprzez różne warsztaty tłumaczą powstawanie jakichś rzeczy i pokazują jak się to dzieje.

Warto zobaczyć czy łatwiej przychodzi nam zdobywanie wiedzy, jak uczymy się na pamięć formułek, czy wtedy kiedy korzystamy ze specjalnych gier, odwiedzamy muzea czy oglądamy edukacyjne filmy. Im szybciej się tego dowiemy, tym łatwiej będzie nam zdobywać wiedzę.