elzbietaachinger Postęp

Tarcze hamulcowe – jak często je wymieniać?

Tarcze hamulcowe są jednym z podstawowych elementów całego układu hamulcowego, dlatego też bardzo ważne jest, aby pamiętać o regularnym sprawdzaniu ich stanu. Wyłącznie sprawny układ pozwoli nam na bezpieczną jazdę po drogach. Wiele osób nie do końca jednak wie, jak często wymieniać tarcze hamulcowe. Odpowiedź na to pytanie oczywiście zależy przede wszystkim od tego, jaki styl jazdy prezentujemy. To bowiem właśnie styl jazdy w największym chyba stopniu wpływa na zużycie tarczy, dlatego też to my sami powinniśmy zadbać o to, aby we właściwym momencie wymienić tarcze. Można przyjąć, że następuje to po przejechaniu od 60 do 80 tysięcy kilometrów, natomiast według mechaników tarcze hamulcowe powinny następować co drugą wymianę klocków układu hamulcowego. Jeżeli dalej nie jesteśmy sami zdiagnozować czy nasze tarcze hamulcowe są do wymiany nalezy odpowiedzić profesjonalny warsztat samochodowy gdańsk. Te liczby i te reguły dotyczą jednak normalnego, to znaczy niezbyt agresywnego stylu jazdy – osoby, które często przyspieszają w gwałtowny sposób i tak samo gwałtownie hamują, mogą spodziewać się znacznie szybszego zużycia tarczy hamulcowych. Ale kiedy tak w zasadzie mieć pewność, że nadszedł czas na wymianę? Istnieje oczywiście wiele objawów, które powiedzą nam, że tarcze hamulcowe są już po prostu zużyte.

Są wśród nich charakterystyczne problemy przy hamowaniu (tzw. bicie) oraz trzęsienie kierownicy. W takim wypadku konieczna jest wizyta u mechanika – najlepiej jest to zrobić w jak najszybszym czasie, aby nie ryzykować wypadku na drodze.

Jak zadbać o tarcze hamulcowe?

Warto zadbać o tarcze hamulcowe, przede wszystkim wpływając na nie poprzez styl jazdy, natomiast trzeba mieć na uwadze, że jak każdy inny element czy podzespół w naszym aucie, tarcze będą się po prostu zużywać. W związku z tym koniecznie trzeba regulować i sprawdzać ich stan – najlepiej jest robić to regularnie, gdyż tego typu kontrole mogą wskazać nam, że nadchodzi czas wymiany, na przykład wtedy, kiedy pojawią się pęknięcia lub rysy czy ranty. Dodatkowo można także zadbać o to, aby postawić na dobrej jakości tarcze – nie warto w tym przypadku oszczędzać i stawiać na najtańsze części, gdyż w wielu przypadkach jakość pozostawia naprawdę wiele do życzenia. Układ hamulcowy jest zdecydowanie jednym z najważniejszych w całym aucie, który stanowi o naszym bezpieczeństwie, dlatego też istotne jest, aby regularnie sprawdzać stan tarcz oraz stawiać na wysokiej jakości elementy. Dodatkowo, w przypadku odkrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w trakcie jazdy, konieczna jest także natychmiastowa reakcja.