elzbietaachinger Postęp

Sprawdźmy jaka wiedza jest naszą mocną stroną

Oczywiście wiadomo, że w szkole musimy się uczyć tego wszystkiego, co zawarte jest w programie, ponieważ inaczej nie będziemy mogli zaliczać kolejnych przedmiotów i przechodzić do kolejnych klas. Jednak w życiu zdobywamy wiedzę mniej lub bardziej świadomie, słuchając czy czytając o różnych sprawach. Ale może się okazać, że wiedza z jakiejś dziedziny wchodzi nam do głowy zaskakująco łatwo i co więcej zostaje w niej na dłużej. Może warto więc przyjrzeć się temu, jakie zagadnienia najszybciej zapamiętujemy i skupić się na nich, tak aby stać się specjalistą w tym zakresie? Zwłaszcza jeśli można zdobytą wiedzę połączyć z wykonywanym zawodem?

Każdy ma swoją mocną stronę

Nawet jeśli wydaje nam się, że nie lubimy się uczyć, a żadna wiedza nie zostaje z nami na dłużej, to z pewnością tak nie jest. Na pewno jest jakieś zagadnienie, które łatwiej zapamiętujemy, którym więcej się interesujemy, na temat którego wyszukujemy kolejne ciekawostki, chociaż nie koniecznie musimy sobie z tego zdawać sprawę.

Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy odkryli z jakiego zakresu wiedza najbardziej nas interesuje. Jeśli jest to psychologia, to czytajmy dostępne książki, oglądajmy programy na ten temat. Jeśli wolimy fizykę i różne doświadczenia, które możemy dzięki niej wykonywać, to warto się na tym skupić. Może się okazać, że w pracy będziemy potrzebować wiedzy na określony temat, jeśli dodatkowo okaże się, że dane zagadnienie faktycznie nas interesuje, to nie tylko chętnie będziemy się zapisywali na kolejne kursy, ale również bez problemów będziemy zapamiętywali to wszystko, co zostanie nam przekazane, a następnie będziemy potrafili tak zdobytą wiedzę wykorzystać w codziennych sytuacjach.

Nigdy nie jest za późno

Prawda jest taka, że tak jak nie można wiedzieć za dużo, tak również nigdy nie jest za późno na zdobywanie tej wiedzy.

Dlatego też, powinniśmy wiedzieć, że w każdym momencie możemy zapisać się na odpowiednie kursy i szkolenia. Co więcej, dla osób starszych, które cały czas chcą się uczyć czegoś nowego, proponowane są Uniwersytety Trzeciego Wieku. W takich miejscach proponowane są wykłady na różne tematy, a ludzie którzy biorą w nich udział, mogą zdobyć bardzo przydatną wiedzę. Oczywiście tutaj mamy do czynienia bardziej z rzeczami przydatnymi w codziennym życiu, dotyczącymi chociażby obsługi komputera, kwestii spadkowych czy pierwszej pomocy, ale wbrew pozorom to również jest wiedza, która jest niezbędna, aby móc samodzielnie zajmować się swoimi sprawami i jak najdłużej pozostać niezależnym od innych. Jeśli tylko widzimy, że jakieś zagadnienie szczególnie nas interesuje, to bez względu na wiek, powinniśmy dołożyć starań, aby jak najlepiej to zagadnienie poznać.

Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości, sprawdzić co najbardziej nas interesuje, jaką wiedzę chcielibyśmy zgłębiać. Im szybciej to odkryjemy, tym szybciej nauka zacznie nam sprawiać przyjemność, a co więcej, sami zauważymy, że ta wiedza faktycznie pozostanie z nami na dłuższy czas.