elzbietaachinger Postęp

Nowoczesne pomysły na księgowość

artykuły biurowe

Żyjemy w czasach, w których usługi związane z księgowością nie muszą ograniczać się do pani siedzącej z kalkulatorem i wypełniającej ręcznie formularze. Taki model księgowości stopniowo odchodzi do lamusa, choć można go wciąż spotkać między innymi w placówkach publicznych. Miejsca, w których od lat zatrudnia się tę samą kadrę księgową bywają „odporne” na innowacje. Zupełnie inaczej sprawy mają się w prywatnych podmiotach, gdzie zarządzającymi są z reguły osoby młode. One nie boją się nowości, ale jednocześnie potrafią znacznie skuteczniej optymalizować koszty.

A nie da się ukryć, że księgowość w firmie potrafi pochłaniać w pewnych sytuacjach niemałe środki. Biura księgowe muszą wykazywać się profesjonalizmem Podstawowy sposób na redukcję wydatków na usługi księgowe to skorzystanie z pomocy biur księgowych. Działa ich coraz więcej i adresują one ofertę do ogółu klientów, jacy mogą być zainteresowani działaniami w tej sferze. Chodzi tu głównie o podmioty gospodarcze, ale również instytucje czy organizacje. Powierzenie księgowości zewnętrznemu kontrahentowi to klasyczny outsourcing, a więc wyprowadzanie zadań poza „centralę”.

Ma to ten niewątpliwy plus, że nie ma potrzeby zatrudniania księgowej na etacie, z czym wiążą się koszty. Zaoszczędzone środki da się przeznaczyć na rozwój firmy. Obecnie rosnące grono firm unika angażowania księgowych jako pracowników etatowych. Łatwiej i szybciej można uzyskać pożądane efekty, korzystając ze wsparcia biur. Czy świadczone przez nie usługi stoją na wysokim poziomie? W większości przypadków nie ma powodów do narzekań.

Nie ukrywajmy, że chodzi o wiarygodność względem innych podmiotów. Usługodawca świadczący księgowość na rzecz klientów nie może pozwalać sobie na błędy, które ich obciążą. A pomyłki w sferze rozliczeń z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych mogą być kosztowne. Nowoczesne opcje księgowości w sam raz dla młodych przedsiębiorców Interesującym i nowoczesnym sposobem na księgowość jest korzystanie z wariantu elektronicznego. W Polsce nie jest on bardzo popularny, ale wraz z rozwojem cyfrowych narzędzi sytuacja będzie się zmieniać.

Usługi e-księgowości są realizowane zdalnie, a jednocześnie stoją na dobrym poziomie. W takim trybie przedsiębiorstwo może liczyć na taką samą obsługę jak w przypadku konwencjonalnych biur rachunkowych, aczkolwiek wszystko odbywa się na gruncie internetowym. Swoje usługi związane z księgowością, zwłaszcza dla małego biznesu, coraz powszechniej proponują również banki. Konto bankowe z księgowością w pakiecie? Jak najbardziej! Część banków stawia na takie rozwiązania, przyciągając tym sposobem grupę młodych, dynamicznych przedsiębiorców. Osoby pełne pasji i skoncentrowane na rozwijaniu biznesu co do zasady chcą skupić się na swojej działalności.

Takie kwestie jak księgowość bywają dla nich trudne do „ogarnięcia”. Jeśli można załatwić wszystko w oparciu o rachunek bankowy, z którego i tak korzysta się na co dzień, to takie rozwiązanie rysuje się jako nowoczesna i korzystna perspektywa.