elzbietaachinger Postęp

Jak ciekawie przekazywać wiedzę w szkole?

Nie ulega wątpliwości, że długie siedzenie nad książkami i nauka na pamięć, nie przyniosą zbyt dużego efektu. Nawet jeśli uczeń będzie posiadał dużą wiedzę w momencie sprawdzianu, to może się okazać, że po jego napisaniu, bardzo szybko o tym wszystkim zapomni. Dlatego też, warto szukać takich sposobów nauczania, dzięki którym uczeń nie tylko szybko będzie przyswajał nową wiedzę, ale przy których też będzie ją zapamiętywał na długi czas. Im więc atrakcyjniejszy sposób prowadzenia zajęć i nauczania, tym większa szansa, że nawet po latach nasi uczniowie będą potrafili powiedzieć całkiem sporo na temat konkretnych zagadnień.

Jakie są możliwości?

Zastanawiamy się, w jaki sposób przekazywać uczniom wiedzę, tak aby była ona dla nich atrakcyjna i żeby skupiali się na tym, co chcemy im powiedzieć? Przede wszystkim możemy tutaj skorzystać z różnego rodzaju nośników multimedialnych, na których będziemy mogli wyświetlać wszystkie najważniejsze informacje. Może się okazać, że właśnie w ten sposób naszym uczniom łatwiej będzie to wszystko zapamiętać. Dodatkowo jeszcze zdobywanie wiedzy może się odbywać poprzez udział w różnego rodzaju grach, w których konieczne będzie rozwiązywanie kolejnych zadań. Wówczas zmuszamy do pracy większy obszar mózgu, a co się z tym wiąże, istnieje większa szansa na to, że wszystko zostanie przez nich lepiej zapamiętane.

Dobrym rozwiązaniem może być także zlecanie prac zespołowych i robienie burzy mózgów, gdzie każdy będzie mógł się podzielić swoim pomysłem. Im więcej takich rzeczy, tym większa szansa, że ta wiedza faktycznie w tej głowie zostanie.

Odpowiednie wycieczki

Pamiętajmy, że niejednokrotnie zapamiętujemy więcej, kiedy nauka odbywa się w niecodzienny sposób, kiedy łatwiej jest nam powiązać zdobytą wiedzę z konkretną sytuacją, która wówczas miała miejsce. Dlatego warto zabierać dzieciaki na wycieczki, szczególnie takie, które tematycznie będą związane z zagadnieniem, które właśnie przerabiamy.

Im bardziej będą mogli je poznać za pomocą dotyku, samodzielnego zbadania czy eksperymentów, tym większa będzie szansa, że sporo z tej wiedzy zostanie im w głowach. Tym bardziej, że często takie miejsca zapraszające na wycieczki, mają również specjalnie przygotowane warsztaty dla szkół, dzięki którym ta wiedza ma być lepiej usystematyzowana i zapamiętana. Niewątpliwie warto z tego skorzystać. Zobaczmy jakie mamy tutaj możliwości, aby nasi uczniowie zdobywali nową wiedzę, niekoniecznie siedząc nad książkami.

Im ciekawsza forma nauki, tym z pewnością lepsze efekty będzie przynosiła.