elzbietaachinger Postęp

Definicja szczęścia

Szczęście to jedno z bardziej nieostrych pojęć naszego języka. Każdy ma swoją jego definicję, a zwykle nawet w przypadku jednostkowego pojęcia jest rozmyte i składa się na nie wiele abstrakcyjnych elementów. Właśnie szczęścia i szczęśliwego życia dotyczył jeden z najdłuższych eksperymentów psychologicznych na świecie. George Vaillant był długoletnim kierownikiem badań, które trwały 75 lat i zaangażowały aż 260 studentów uniwersytetu Harvarda.

Uczeni zbierali kompleksowe informacje na temat wielu aspektów życia. Doszli do jednego wniosku – szczęśliwe życie opiera się na dwóch filarach. Jednym z nich jest po prostu miłość. Drugim zaś odnalezienie takiej drogi życia, która tej miłości nie odrzuca.

Recepta wydaje się prosta i oczywista. W badaniu brało udział wielu ludzi, także z problemami – mieli na koncie rozwody, rozpady rodzin, śmierć bliskich, a nawet próby samobójcze. Jeden z nich, właśnie niedoszły samobójca, rozpoczynał eksperyment z najniższymi ocenami w kategorii stabilizacji życiowej. Jednak życie wypełnione poszukiwaniem miłości pozwoliło mu zakończyć eksperyment jako jednemu z najbardziej szczęśliwych.